Cesta Jamiroquai k úspěchu nebyla trnitá

17.07.1999 20:42 - Od doby, kdy skupina Jamiroquai vydala na londýnském nezávislém labelu Acid Jazz svůj první singl When You Gonna Learn?, uplynulo téměř sedm let. Nyní Jamiroquai nahrávají u komerční Sony Music, na svém kontě mají čtyři alba, jichž se celkem prodalo jedenáct miliónů. Mimo popularity u samotných fanoušků se Jamiroguai dočkali čtyř ocenění MTV a v roce 1997 i prestižní americké hudební ceny Grammy. Jaká byly cesta Jamiroquai a charismatického chlapíka Jay Kaye ke slávě, si přečtěte v následujícím článku.

Jamiroquai se dali dohromady v roce 1992, kdy se potkali zpěvák, frontman kapely a skladatel většiny písní Jay Kay, bubeník Derrick Mckenzie, basista Nick Fyffe, Jay Kayeův spolutvůrce a klávesista Toby Graffety Smith a hráč na didgeridoo Wallis Buchanan. Tehdy Jamiroquai patřili spíše k undergroundové scéně, kterou vyznávali příznivci soul, funkdisca. Pak ale přišel již zmíněný hit Whewn You Gonna Learn? a nikdo již nepochyboval, že devětadvacetiletého Jay Kaye a jeho skvělé spoluhráče čeká slibná a rozhodně ne jednosezónní kariéra.

První album Emergency on Planet Earth (1993) Jamiroquai vydali již u Sony Music. Deska se okamžitě v mnoha hitparádách umístila na prvních pozicích a později se stala v Británii nejprodávanějším debutem roku, když si ji koupilo přes půl milionu posluchačů.

Často se říká, že teprve dalšími alby kapela prokáže, jestli má skutečně něco do sebe, jestli její první deska nebyl náhodný úspěch, který zvadne jako letnička. Jamiroquai se podařilo deskou Return of The Space Cowboy ( 1994) tyto domněnky bezpečně vyvrátit. O něco hloubavější album než to debutové oslovilo příznivce Jamiroquai nejen v Evropě, ale i ve Spojených státech nebo třeba v Japonsku. V Británii se Return of The Space Covboy stal platinovým.

Fanoušci Jamiroqaui oceňovali především jejich nezaměnitelný zvuk, melodie a často provokující a dráždivé texty. Jamiroquai však s úspěchem neztratili svoji identitu a neobětovali svoji hudbu komerčnímu úspěchu. Mega úspěch Jamiroquai se ale teprve připravoval.

V roce 1996 spatřilo světlo světa album Traveling Without Moving. Skladby z něj, jako například Cosmic Girl, Alrightr a Virtual Insanity hrála snad všechna rádia a hudební televizní kanály a Jamiroquai přineslo kromě cen MTV a Grammy i konečný a definitivní vpád z undergroundu do hlavního proudu a potvrzení, že ne vše komerčně úspěšné musí být jednoduché, hloupé a nekvalitní. Velký úspěch také zanamenala píseň Deeper Underground ( 1998), kterou Jay Kay napsal na zakázku k veleúspěšnému filmu Godzilla.

Zatím poslední deska Synchronized (1999), na níž si můžete přečíst recenzi v dalším článku, předznamenal singl a klip Canned Heat. Jím se Jamiroquai splnil sen, po němž touží mnoho kapel. Z okrajové klubové scény se dostali do centra dění, jezdí po světových turné, jejich desky se prodávají skvěle, ale především hrají muziku, která je baví a nemusejí se podřizovat momentálním náladám publika. Jejich styl totiž posluchači již nějakou dobu sakra berou.

yes

--> www.idnes.cz

zpět